Ívhegesztés gépesítése, robotosítása

Tantárgy
Feltöltve
Mikrotartalmat készítette
Tamaskó Attila
Szaktanár: Tamaskó Attila
Intézmény:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Oktatási intézmény:
Műszaki Pedagógia Tanszék
Beosztás:
hallgató

Kapcsolat
Üzenet írásához be kell jelentkezni.

Az ívhegesztés „családfája” az anyagtechnológiáktól indul. Ezt jellemzően három technológiára szoktuk osztani, mégpedig alakadó, kötő és anyagszerkezet változtató technológia.

Gépészetben kötésnek nevezzük a különálló alkatrészek közti kapcsolatot. Az ívhegesztés is ide tartozik. Összefoglaló néven oldhatatlan kötéseknek nevezzük, amikor az alkatrészeket csak valamilyen mechanikai hatással, roncsolás útján tudjuk szétválasztani. Többek közt a hegesztés is ide tartozik. Az anyag olvadáspontja fölött történő hegesztést ömlesztő hegesztési eljárásoknak nevezzük. A megolvasztáshoz szükséges energia forrása lehet az elektromos ívhő.

Az ívhegesztés manapság 3 leggyakrabban használt technológiája:

  • Bevontelektródás Kézi Ívhegesztés

MMA, BKI, 111

  • Semlegesvédőgázos Volfrámelektródás Ívhegesztés

AWI, TIG, 141

  • Fogyóelektródás Aktív/Semleges védőgázos Ívhegesztés

MIG/MAG, 131/135

Áramforrások, eszközök

Az áramforrások feladata, hogy a villamos ívet létrehozzák és fenntartsák. Követelmények, hogy stabil ívet biztosítsanak és az áramerősség ingadozás minimális legyen. Ezek a hegesztő áram szerint lehetnek egyenáramúak vagy váltakozó áramúak.

A hegesztéshez szükséges további egységek: gázpalack, gáztömlő, nyomáscsökkentő, huzalelektróda, munkakábel, testkábel, huzalelőtoló egység, hegesztő pisztoly, védőfelszerelés.

Gépesítettségi szintek

A hegesztésnél is a gyártás elengedhetetlen része a gép. Hegesztőgépek nélkül nem tudnánk a hálózati áramot átalakítani. Ennek tekintetében az ívhegesztésnél 4 szintet különböztetünk meg.

Az első a kézi hegesztés. A hegesztőgép kivételével minden művelet humán.

Második a részben gépesített hegesztés. Ennél a munkadarabok adagolása, valamint a hegesztőfej mozgatása is még teljes egészében emberi erőt vesz igénybe.

Harmadik szint a gépesített hegesztés, melynél az összes hegesztési mozgás gép által történik.

Negyedik szintnél teljesül a teljes egészében automatizált hegesztés. Itt már a munkadarab adagolás is önműködő.

Ívhegesztés robotosítása

Egyik berendezés, ami a gépesített hegesztések elvégzéséhez rendelkezésünkre állnak, azok a célgépek. Ezek az automatizálásnak a rugalmatlan alkalmatosságai. Kialakításukból adódóan csak egy adott eljárásra alkalmazhatóak. Amikor kifut/változik a termék, a célgép 70-80%-a selejtezhető, esetlegesen bizonyos moduljai hasznosíthatók újra. A célgépek a tömeggyártásban leginkább hasznosíthatók. Előnyei, hogy az elvárt minőséget folyamatosan magas szinten tudják tartani. Teljesítőképességük és hatékonyságuk kiemelkedő.

Másik fő berendezés, a hegesztőrobot. Legfőbb különbség, hogy a mozgáspályái és mozgásirányi nem kötöttek, szoftveresen programozhatók. Ezáltal konstrukció változtatáskor, termékváltásnál teljes egészében átprogramozhatók, és alkalmasak lesznek az új hegesztési helyzetek elvégzésére. Így a tömeggyártásnál kisebb szériaszámú sorozatgyártásnál a legcélravezetőbb a hegesztőrobotok alkalmazása.

A fájl nem lett feltöltve!
Célközönség
0 - bárki
Szint
K - középszint
Ágazatok és szakmacsoportok-2020
Szakmák és OKJ szakképesítések-2020
Mikrotartalom értékelése
Nem értékelt
Hasznosnak találtad?

Még nem érkezett hozzászólás. Légy te az első hozzászóló!
Csak bejelentkezett felhasználó küldhet be hozzászólást.

További mikrotartalmak a feltöltőtől

A felhasználó jelenleg csak az oldalon látható mikrotartalmat töltötte fel. Nézzen vissza később.

Kapcsolódó mikro-tartalmak


 


A mikro-tartalmakat a szerzői jog védi! | ©  Minden jog fenntartva.