Falazott tégla homlokzatburkolatok

Feltöltve
Mikrotartalmat készítette
Kurunczi Noémi
Szaktanár: Kurunczi Noémi
Intézmény:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Oktatási intézmény:
Műszaki Pedagógia Tanszék
Beosztás:
hallgató

Kapcsolat
Üzenet írásához be kell jelentkezni.

Az épületek homlokzatának felületét részben, vagy teljesen homlokzatburkolatokkal képezzük, melynek alapvetően rendeltetése a díszítés és a védelem a különböző hatásokkal (hőhatások, csapadék, szél, szennyeződések) szemben.

A homlokzatburkolatoknak milyen követelményeknek kell megfelelniük?

  • fagyállóság
  • alak- és mérettartósság
  • színtartás
  • tűzbiztonság
  • tartósság
  • egyszerű kivitelezhetőség
  • könnyű karbantarthatóság
  • esztétikus megjelenés

Hogyan csoportosíthatjuk a homlokzatburkolatokat?

  • kivitelezés módja szerint
  • alkalmazott anyag szerint
  • szerkezeti felépítésük (rétegek) szerint
  • elhelyezkedésük alapján

A falazott tégla homlokzatburkolatok kisméretű vagy nagyméretű burkolótéglákból (120x250x65 mm, 240x115x71 mm, 210x100x63 mm) készülnek a téglakötés szabályainak megfelelően, 10 mm-es fugával. A teherhordó falszerkezetek és a külső téglaburkolat közötti rétegek kialakításától függően három típust különböztetünk meg.

A burkolófal megfelelő állékonyságát a két falszerkezetet pontonként összekötő tárcsás acél rögzítőpálcák biztosítják, melyeket a burkolat falazása előtt kell elhelyezni dűbellel a teherhordó falba. A bekötőpálcákat a terhelés és a teherhordó fal típusának ismeretében kell kiosztani (általában négyzetméterenként 5 db elhelyezése szükséges, ezen felül a szélek mentén, és a nyílások körül további 3 db-ot kell beépíteni). A pálcák a vízszintes kampózott végeikkel csatlakoznak a burkolófal vízszintes fugáiba. Hőszigeteléssel készülő falszerkezet esetén a hőszigetelés mechanikus rögzítését leszorító tárcsákkal kombinált kötőelemek biztosítják, melyek középső részén vízcseppentő gyűrű található, ami megakadályozza, hogy a lecsapódó nedvesség a szár mentén a hőszigetelésbe jusson.

A téglaburkolat nyílások feletti részét rendszerint a falnyílás feletti vasbeton koszorúba rögzített függesztőkengyeles alátámasztó fém konzollal gyámolítják. A konzol alatti hosszvasakra felfűzött, álló helyzetű, előfúrt téglák elhelyezkedéséből adódóan a rögzítés rejtve marad. Minden olyan tartószerkezeti elemnek, ami a két falszerkezet közé kerül beépítésre, rozsdamentes acél kivitelűnek kell lennie a későbbi hozzáférhetetlenség miatt. A különböző méretű fém faltartó konzolok csak koszorúval és lehetőleg födémmel leterhelt falba, vagy annak vasbeton szerkezeti részébe köthetők be dűbeles, vagy fúrt tőcsavaros megoldással.

A burkolófalat a kisméretű téglafalra vonatkozó falazási szabályoknak megfelelően kell elkészíteni. A burkolófal alsó és felső részén szellőző nyílásokat kell kialakítani kitöltetlen függőleges fugahézagokkal. A téglaburkolatok méretétől és tájolásától függően dilatációval is számolni kell (délen sűrűbb, északon ritkább), itt a hézagokat adott sávban rugalmas anyaggal kell kitölteni.

Források:

Bársony I., Schiszler A., Walter P. (2008). Magasépítéstan II. Szega Books

HR-Profix konzol katalógus PFC-6 (2020)

https://metalufix.com/index.php/termekek/burkolofalazat-tartokonzol

Célközönség
0 - bárki
Szint
0 - nincs besorolás
Ágazatok és szakmacsoportok-2020
Szakmák és OKJ szakképesítések-2020
Mikrotartalom értékelése
Nem értékelt
Hasznosnak találtad?

Még nem érkezett hozzászólás. Légy te az első hozzászóló!
Csak bejelentkezett felhasználó küldhet be hozzászólást.

További mikrotartalmak a feltöltőtől

A felhasználó jelenleg csak az oldalon látható mikrotartalmat töltötte fel. Nézzen vissza később.

Kapcsolódó mikro-tartalmak


 


A mikro-tartalmakat a szerzői jog védi! | ©  Minden jog fenntartva.