Csatolmány | Méret |
---|---|
Szalamandra állomány megőrzése | 660.5 KB |
Szerzői információk
Mikrotartalom leírása
A fenntarthatóság pedagógiai problémái közül a 15. sz. fenntartható fejlődési célt választottam a mikro-tartalmam témájául. Ez a szárazföldi ökoszisztémák védelme, melynek keretében a budaligeti Alsó-Jegenye-völgyben előforduló foltos szalamandra állomány megőrzésének jelentőségéről készítettem anyagot.
A Budai-hegyekben a foltos szalamandra az 1850-es években gyakori fajnak számított. A város terjeszkedése és az élőhelyek tönkretétele miatt azonban mára kiszorult a térségből: az elmúlt közel száz évben a foltos szalamandra előfordulásáról nem volt adat a Budai-hegységből. Egy budaligeti lakos az elmúlt években hívta fel a figyelmet arra, hogy kertjében és a környéken foltos szalamandrákat látott. Ez a média figyelmét is felkeltette, számos cikk és interjú készült a témában, hiszen mindennapjainkban is gyakran felmerül a kérdés, hogy a saját emberi igényeink megteremtése milyen áldozatokkal jár a környezetünk, a minket körülvevő természet oldaláról.
A lakossági bejelentés természetvédelmi jelentősége miatt megindultak a felmérések és kiderült, hogy a területen található foltos szalamandra állomány jelenleg a faj egyetlen ismert előfordulása a Budai-hegységben. Ez a 350 egyedből álló maradványpopuláció jelzi, hogy ez a kis kiterjedésű élőhely különleges mikroklímájával és vízviszonyaival még utolsó mentsvárat jelent ennek a korábban ebben a térségben gyakori, összefüggő elterjedést mutató fajnak. Ez talán az egyik legkisebb előfordulási területtel bíró hazai állomány, ennek ellenére még képes volt fennmaradni a faj. Ebben mindenképpen közrejátszik az élőhely eddigi viszonylagos háborítatlansága.
Az ENSZ által megfogalmazott 15. fenntartható fejlődési cél (szárazföldi ökoszisztémák védelme)alapján vizsgálva a foltos szalamandra budaligeti előfordulási területén a többi hazai állományhoz hasonlóan legnagyobb veszélyt az élőhelyek megszűnése, átalakulása, a vízfolyások, vízterek vízforgalmának megváltozása, a sikeres lárvafejlődést megelőzően bekövetkező kiszáradása jelenti (Vörös et al. 2014). E veszélyforrások a hazai előfordulási helyeken mindenütt felléphetnek. Ennek ismeretében döntött úgy a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya, hogy a 2019 év kétéltűjének a foltos szalamandrát választja, felhívva ezzel a figyelmet a faj megőrzésére (MME 2019b,c). Különösen fontos aktualitását adja ez a budaligeti állomány megőrzésének.
Mikrotartalom
Oktatási információk
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Még nem érkezett hozzászólás. Légy te az első hozzászóló!
Csak bejelentkezett felhasználó küldhet be hozzászólást.