Csatolmány | Méret |
---|---|
Mesterséges intelligencia a síndiagnosztikában | 1.35 MB |
Szerzői információk
Mikrotartalom leírása
Mesterséges intelligencia a síndiagnosztikában
Az utóbbi években, a mesterséges intelligencia terjedésével új távlatok nyíltak a vasúti pályafenntartás racionalizálásában is. A hagyományos műszaki ellenőrzés szerepét - mikor a pályamester a mozdonyon utazva figyeli a sínpár deformitásait - fokozatosan felváltja az ipari kamerákkal történő megfigyelés, melyek több száz órányi felvételét a gépi látás eszközének segítségével elemzi ki az AI. A nagysebességű kamerák képeinek feldolgozásával pontosabb képet kaphatunk a pálya környezetéről, és a sínszálak állapotáról is - az emberi tényező szerepét minimalizálva.
1.kép:
A kamerák nemcsak a sínkoronát, hanem annak gerincét is vizsgálják, így a nem szabványos kötőelemek is könnyedén észrevehetők.
2.kép:
A széles sínillesztések jobban koptatják a kerekeket, ráadásul az utazási komfortot is rontják. Kamerák mellett gyorsulásérzékelőkkel is vadásznak rájuk.
3.kép:
A hiányzó síncsavarok a pálya merevségét rontják, ugyanakkor detektálásuk korábban csak gyalogos pályabejárással volt lehetséges - a gépi látás ezt gyökereiben változtatta meg.
4.kép:
Az elkorhadt talpfákból könnyen kifordulhatnak a síncsavarok, ami a sínszál elfekvéséhez vezethet - a mesterséges intelligencia ezeket is felismeri, lassítás, vagy egyéb különleges eljárás nélkül is!
A gépi tanulás az ismert hibák detektálásán túl alkalmas lehet olyan ismétlődő minták keresésére, amelyeket eddigi eszközeinkkel nem vettünk észre - ezáltal a vízsákok, a síntörések, vagy a nyombővülések előjelei is felismerhetővé válhatnak, növelve a vasúti közlekedés biztonságát. A folyamatos kamerás megfigyelés emellett lehetőséget ad egy - egy nagyobb esőzős, fagyás, sőt, egy nehezebb tehervonat pályára gyakorolt hatását is elemezni, ezáltal az élettartam-számítások egzaktabbá válhatnak, a nem kielégítő futásjóságú kocsik pedig könnyebben kiszűrésre kerülhetnek.
Készítette:
Orbán Balázs
Források:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0968090X22001206
https://onebigcircle.co.uk/aivr/
Mikrotartalom
Oktatási információk
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Még nem érkezett hozzászólás. Légy te az első hozzászóló!
Csak bejelentkezett felhasználó küldhet be hozzászólást.